Stovyklavimas vėsiuoju metu nėra labai populiari veikla. Be reikalo! Esame tikri, kad puikiai praleisti laiką gamtoje galima visais metų laikais: leistis į žygius po rudenėjančią gamtą, paieškoti vieno kito užsilikusio grybo, keliauti stirnų paliktais pėdsakais ant sniego ar atrasti pirmuosius pavasario ženklus – prasikalusias žibutes ar pumpurėlius ant medžių šakų. O visas šias patirtis lydės ramybė, kurios gana dažnai trūksta sezono metu. Žemiau skaitykite:
- Kaip stovyklavimas vėsiuoju metų laiku garantuoja ramų poilsį
- Kaip pasiruošti stovyklavimui vėsiuoju metų laiku
- Stovyklavimas – nebūtinai yra nakvynė tradicinėje palapinėje
- Stovyklavimo idėjos kupoluose
- Stovyklavimo idėjos nameliuose gamtoje
Stovyklavimas vėsiuoju metų laiku garantuoja ramų poilsį
Prisiminkite vasaros vargus, kai ieškojote atokios ir privačios vietos gamtoje, kur nešurmuliuotų šeimos su mažais vaikais ir draugų kompanijos. Sunku! O štai stovyklavimas vėsiuoju metu kone garantuoja ramybę.
Vėsiuoju metų laiku stovyklautojų ir šmirinėtojų po gamtą kiekis sumažėja. Visgi, lauke tampa vėsiau, tamsiau ir drėgniau, o permainingi orai atbaido nuo poilsio gamtoje.
Žinoma, saulėtomis dienomis gali tekti prasilenkti su žygeiviais pažintiniuose takuose ar susitikti stovyklavietėje su viena kita kompanija, kuri taip pat nusprendė papietauti gamtoje. Bet „žieminiai“ stovyklautojai dažnai yra kitokie nei „vasariniai“. Iš jų galime praktiškai pasimokyti mėgavimosi gamta visais metų laikais.
Kaip pasiruošti stovyklavimui vėsiuoju metų laiku?
Kiekvienas sezonas pasižymi savitais niuansais, tačiau Lietuvoje mes visais metų laikais bijome lietaus. Tad pats pirmas pasiruošimo žingsnis – pasirūpinti, kad lietus nesugadinų išvykos. Juk žinote tą posakį: nėra blogo oro, yra tik bloga apranga. Štai ko reikia, kad stovyklavimas vėsiuoju metu būtu malonus:
- Kokybiškos, drėgmės nepraleidžiančios avalynės – nėra nieko blogiau kaip šlapi ir šąlantys kojų pirštukai. Rinkdamiesi avalynę atsižvelkite ir į tai, ar stovyklausite aktyviai, ar pasyviai. Jeigu leisitės į žygius, batai turi būti patogūs klampoti drėgnais ir slidžiais gamtos takeliais.
- Kelių sluoksnių drabužių. Termo apranga, plonos vilnos palaidinės, šilti džemperiai ir kelnės – drąsiai renkitės kaip svogūnas. Drabužių sluoksniavimas užtikrina, kad nesušalsite ar neperkaisite.
- Šiltos ir neperšlampamos striukės. Jei žygiuosite, atkreipkite į dėmesį, kad striukė turėtų būti kuo lengvesnė. O jei stovyklausite pasyviai – sėdėsite prie laužo – tuomet puikiai tiks jūsų sunkioji žieminė striukė, kurią išsitraukiate per didžiuosius žiemos speigus.
- Pirštinės, kepurė ir šalikas. Net jeigu dieną šviečia saulė ir termometro stulpelis šokteli į viršų, vakarop labai greitai atšąla.
- Šiltų gėrimų. Arbata, kava, kakava ar net sriuba. Šilti gėrimai padės nesušalti ir jaukiai leisti laiką gamtoje.
Stovyklavimas – nebūtinai yra nakvynė tradicinėje palapinėje
Nors tikri stovyklavimo profesionalai gali drąsiai leisti naktis miškuose net ir viduržiemį, daugeliui mūsų tai didelis iššūkis. Tokiam nuotykiui reikia deramai pasiruošti. Bet tai nereiškia, kad norą praleisti savaitgalį gamtoje reikia atidėti kitiems metams. Stovyklavimas vėsiuoju metų laiku įmanomas ne tik tradicinėje palapinėje.
Stovyklavimas vėsiuoju metu yra patogesnis kupole
Dalis kupolų veikia visus metus. Juose įrengti šildytuvai arba yra židiniai-krosnelės, kurie ne tik apšildo patalpą, bet ir suteikia daugiau jaukumo. Ar tikrai nebus šalta? Šalta-nešalta yra subjektyvus pojūtis. Bet mes spalio mėnesį esame apsistoję Mėmės rago kupole ir nesušalome. Jis yra gerai apšiltintas, o dieną papildomai jį dar pakaitino saulė. Vakare pasikūrėmę krosnelę ir palindome po pūkine antklode – išsimiegojome saldžiai ir šiltai.
Žinoma, stovyklavimui renkantis kupolus reikia įsivertinti ir kitus dalykus – maisto gamybos sąlygas, laužavietės įkūrimo galimybes ir lauko tualetą. Visgi, tai yra stovyklavimo vieta, o ne poilsis mažame miško namelyje su visais patogumais.
Daugiau kupolų bei palapinių rasite atskirame puslapyje šioje nuorodoje.
Visa diena gamtoje, o naktis – miško namelyje
Jei stovyklavimas kupole atrodo per drąsu, visada galite rinktis nakvynę jaukiame miško namelyje, kur veikia šildymas. Taip, tai tikrai legali stovyklavimo forma. Juk visą dieną galėsite praleisti vaikščiodami miško takeliais, lankydami netoliese esančias įžymias vietas ar kurenti laužą bei išsikepti gardžius pietus.
Šalia miško namelių dažnai burbuliuoja ofuro vonios, masažiniais baseinai ar kubilai – maloni vieta pasišildyti po dienos žygių. O jei mėgstate pirties pramogas, galite rasti namelį su pirtimi.
Sušilus po dienos gamtoje, tereiks pasidaryti arbatos, dar truputį pasišnekučiuoti prie židinuko ir saldžiai užmigti patogioje lovoje.
Daugiau namelių poilsiui gamtoje rasite atskirame puslapyje šioje nuorodoje.
Stovyklavimas vėsiuoju metu yra ypatingas
Atvėsus orams laikas gamtoje tarsi sustoja. Žali horizontai nusidažo įvairiausiomis spalvomis, kol galiausiai jos pavirsta murzinais pilkais atspalviais. Tada mus ima kerėti virš laukų ir ežerų pakibę rūkas. O paskui imame laukti snaigių, kol galiausiai galime klampoti per pusnis link miško. Kai skliaute vėl ima šmėžuoti saulė ir išgirstam tą pypu-pypu paukštuką, mes einam pasitikti ateinančio pavasario. O tada visu greičiu pasileidžiam į šiltojo sezono veiksmą. Stovyklavimas vėsiuoju metų laiku yra ypatingas tuo, kad galim ne tik pamatyti visus besikeičiančius metų laikus, bet ir bent kelias dienas pagyventi natūraliu, lėtu gamtos ritmu.
Tikimės, kad bent jau sužadinome jūsų norą išbandyti stovyklavimą vėsiuoju metu. Mūsų platformoje galite rintkis iš daugiau, nei 100 namelių. Visi jie yra gamtos apsuptyje, reikės tik išsirinkti tą, kuriame jausitės komfortiškiausiai ir jaukiausiai.