Darbostogos Lietuvoje. Kuo naudingos ir kaip pasiruošti

Pastaruoju metu vis dažniau pastebime populiarėjantį reiškinį, kuris vadinasi darbostogos (angliškai worcation). Jų metu bandoma suderinti darbą su atostogomis, tad net ir žodis atsiradęs būtent iš dviejų, t.y. darbas ir atostogos. Ir nors yra tekę darbostogas išbandyti prieš kelis  metus, anksčiau jos buvo siejamos dažniau su atostogomis užsienyje, bet ne Lietuvoje. Pastaraisiais metais daugelis išbandėme, o gal jau ir prisijaukinome darbą iš namų, tad kodėl neišbandžius ir darbostogų, tik šį kartą ne tik užsienyje, o ir Lietuvoje? Dalinamės savo darbostogų patirtimi ir tikimės, kad ji įkvėps šį popiuliarėjantį reiškinį išbandyti ir Jus. Kad būtų lengviau apsispręsti, parinkome ir tam labiausiai tinkamas nakvynės vietas bei sudėjome jas į vieną vietą.

Kokią naudą suteikia darbostogos

Internete vis daugėja straipsnių su tyrimų rezultatais, kiek procentų išauga darbuotojų produktyvumas išbandžius darbostogas bei kokią naudą teikia ne tik darbuotojams, bet ir darbdaviams. Šiandien norime pasidalinti ne tyrimų skaičiais, o savo asmenine patirtimi, kokius darbo bei atostogų derinimo privalumus įžvelgėme mes:

  • Laisvė pasirinkti darbo valandas ir išnaudoti savo asmeninį produktyviausią dienos laiką. Žinoma, jei dirbate samdomą darbą, darbo valandas visgi gali tekti susiderinti ir su darbdaviu, tačiau tikime, jei jau susiderinote darbostogas, aukso vidurį rasti pavyks.
  • Galimybė lanksčiau derinant darbo ir poilsio laiką, išnaudoti gražiausią paros laiką poilsiui. Įsivaizduokite darbostogų vietą, apsuptą gamtos, esančią gražioje aplinkoje. Mus tokie vaizdai darbus motyvuoja atlikti kuo greičiau ir efektyviau, kad kuo daugiau laiko galėtume skirti mėgavimuisi aplinka.    
  • Didesnis produktyvumas, nes aplink mažiau trukdžių. Sutikite, kartais dirbdami standartiniame ofise, dalį laiko skiriame pokalbiams su kolegomis prie kavos, pietų metų ar tiesiog prasilenkdami bendrose erdvėse. Bendrauti su kolegomis, žinoma, smagu ir naudinga. Visgi, darbostogos yra puikus metas, kai laiką, skiriamą bendravimui su kolegomis, galite išnaudoti tam, kad darbus atliktumėte greičiau. Atlikę darbus greičiau, turėsite daugiau laiko poilsiui.
  • Aplinkos pakeitimas gali padėti į klausimus ar problemas pažvelgti nauju kūrybišku būdu. Jau ne kartą esame darbostogų išvykas skyrę būtent kūribinėms sesijoms ir užstrigusiems klausimams spręsti. Nauja graži aplinka, kai nereikia niekur skubėti, atpalaiduoja ir išlaisvina kartais pačias genialiausias idėjas! Beje, išduosime paslaptį, kad net ir šis projektas WowStays.lt gimė būtent darbostogų metu :)

Su kokiais iššūkiais galima susidurti, kai planuojamos darbostogos, ir kaip tam pasiruošti

Bandant suderinti atostogas su darbu gali kilti iššūkių. Net jei ir pasirinkote nakvynės vietą, kurioje viskas puikiai pritaikyta tam, kad darbostogos būtų komfortiškos, nemažas iššūkis gali būti susijęs su visiškai natūraliu noru –  daugiau atostogauti, nei dirbti :) Ne kartą su šiuo noru susidūrę ir mes, išmokome pasiruošti. Dabar mūsų darbostogos būna puiki pusiausvyra tarp darbo ir atostogų. Štai keli mūsų patarimai:

  • Darbostogoms ruoškitės iš anksto, lygiai taip pat, kaip ir atostogoms. Svarbius ir itin didelio susikaupimo ar komandos įsitraukimo reikalaujančius darbus pasidarykite iki išvykstant.
  • Pasiimkite darbui reiklamus įrankius, kuriuos naudojate ir kasdieniame ofise. Namie ar ofise, tikriausiai, turite savo mėgiamas užrašines ar kitus darbui reikalingus įrankius, prie kurių esate pripratę ir kuriuos naudojate. Nepamirškite jų, šie daiktai laikinajam darbo ofisui suteiks įprastos bei žinomos darbo aplinkos jausmą. 
  • Jei galite, darbus per darbostogas planuokite tokius, kurie yra labiau kūrybiniai, tai gali būti puiki proga atlikti tas užstrigusias užduotis, kurioms atlikti neprisiruošėte ilgą laiką. 
  • Pasirinkite sau tinkamiausią darbo rutiną ir, svarbiausia – jos laikykitės. Darbostogos tuo ir žavingos, kad jų metu galite patys pasirinkti, kuriomis valandomis norite dirbti, tačiau nukrypti nuo pasirinktos rutinos gali būti lengva. Mums pasiteisino aiškus darbų planas ir numatytas laikas darbams, pažymėtas kalendoriuje. 
  • Nebijokite darbo valandas išskaidyti Jums patogiausiu dienos metu. Daugelis, tikriausiai, esate pratę prie standartinio darbo laiko nuo 8 iki 17 val., tačiau darbostogos galėtų būti laikas paeksperimentuoti. Galbūt esate vyturys ir atsikelti padirbėti anksčiau Jus motyvuoja galimybė dienos laiką skirti asmeninėms veikloms. O gal atvirkščiai – Jūs geriausiai darbus atliekate vakare, po ramaus dienos poilsio. Mums pasiteisino darbo valandas išskaidyti į rytines bei vakarines, o dienos laiką skirti poilsiui.

Kas svarbu renkantis darbostogų vietą

Išbandėme darbostogas užsienyje šiltame klimate, kur gali dirbti su kompiuteriu prie baseino. Išbandėme ir tai, kad darbostogos kurį laiką buvo tapusios nuolatiniu gyvenimo būdu, kai dirbama ir keliaujama tuo pačiu metu, tad galima sakyti, ir atostogaujama. Esame kalbinę ne vieną nuotoliniu būdu dirbantį keliautoją, taip pat atlikę ir mūsų skaitytojų nedidelę apklausą socialiniuose tinkluose. Klausėme, kas, dirbant atostogų metų, svarbu jiems. Tiek mūsų, tiek ir kalbintų žmonių nuomonės sutapo – svarbiausi dalykai, kad Jūsų darbostogos būtų puikios, yra šie:

  • Patogus darbo stalas arba patogi darbo vieta. Kad ir kaip idiliškai atrodytų vaizdas, kai sėdite įmerkę kojas į baseiną su nešiojamuoju kompiuteriu ant kelių, praktikoje labai greitai paaiškėja, kad tai nėra taip jau ir patogu. Saulė apšviečia kompiuterio ekraną, tad tampa sudėtinga į jį žiūrėti, o darbas nuolat palenkus galvą į kompiuterį, ilgainiui gali išvarginti dėl nepatogios laikysenos.
  • Itin geras interneto ryšys. Tikriausiai net nereikia pasakoti, kaip visus suplanuotus darbus gali sutrikdyti prastas interneto ryšys. Juk nesinori, kad virtualių susitikimų metų vaizdas bei garsas strigtų, o atliekant įvairius darbus kompiuteriu, kažkas neišsisaugotų, pakibtų, neužsikrautų ar neatsidarytų.
  • Patogiai išdėstyti elektros lizdai. Vienas iš laikinojo ofiso privalumų ir yra pats ofisas, kai gali pasirinkti mieliausią kampelį, kad darbostogos būtų dar panašesnės į atostogas. Tam itin svarbu, kad elektros lizdai būtų išdėstyti patogiai ir ten, kur jų labiausiai reikia.
  • Graži aplinka ir atostogiška ramybė. Sakoma, kad aplinkos pakeitimas turi teigiamos įtakos kūrybiškumo didinimui. Tinkamai pasirinkus Jums patinkančią aplinką darbostogos galėtų būti ne tik laikas šiek tiek pailsėti, bet ir lengviau atlikti kasdienius suplanuotus darbus.

Idėjos, kur darbostogauti

Kur darbostogauti priklauso nuo to, kurį Lietuvos kampelį norite pažinti geriau ar kokiomis naujomis patirtimis praturtinti savo mini atostogas. Žemiau pateikiame kelias idėjas. Kas žino, gal pasinaudoję jomis, suprasite, kad darbostogos – būtent Jums?

  • Atoki vieta gamtos apsuptyje, kur po darbų galima rasti lengvai pasiekiamus lankomus objektus, pažintinius takus, vandens telkinius. 
  • Pajūro arba Pamario regionai. Kodėl neiškeitus kondicionieriaus į vėją, o asfalto karščio į saulės vonias vienuose gražiausių Lietuvos kampelių? 
  • Vieta su mini SPA. Taip mes vadiname kubilą privačioje terasoje, pirtį, ofuro vonią ar masažinį baseiną šalia nakvynės vietos – mūsų asmeninis SPA. Ne kartą išbandę patys, galime drąsiai teigti, kad tai labai geras motyvatorius darbus atlikti kuo greičiau :)
  • Jauki vietelė su terasa ir griliumi ar laužaviete. Paverskite terasą Jūsų atostogų valgomuoju, griliaus kepsninę – atostogų virykle, o ugnį laužavietėje – atostogų televizoriumi.

Nors darbostogos dar tik populiarėjanti ir daugelio naujai atrandama tendencija, tikime, kad kartą išbandę, darbostogas pamėgsite ir Jūs. Linkime atrasti jaukią darbostogų vietą, kurioje apsistojus pavyktų ne tik įgauti naujų minčių bei idėjų darbams, bet ir puikiai pailsėti. 

Reklama

Kolekcionuokite ne daiktus, o patirtis! Įsigykite WowStays dovanų kuponą išskirtinei nakvynei Pirkti